Разминаването между мъжете и жените в активна фертилна (плодоспособна)  възраст у нас*
Антон Ж. Иванов

През последните две десетилетия в България се отчита значителна промяна в съотношението между числеността на мъжете и жените в най-активната репродуктивна възраст от 20 до 39-години. През 1985 г. съотношението между мъже и жени от този възрастов контингент е било 1000:987, докато през 2006 г. вече е 1000:960. Този феномен се дължи преди всичко на по-високото ниво на емигриране при младите жени, а може би и на по-голям дял на мъжете сред имигрантите. Обичайно делът на мъжете сред емигрантите е по-висок, доколкото те са по-инициативни. Социално-икономическата криза в България обаче накара стотици хиляди млади жени да потърсят изход от тягостните условия на живот у нас като заминат в чужбина. Други бяха изведени от страната не съвсем доброволно.

Набелязаният дефицит на жени във фертилна възраст обаче е особено добре изразен в по-малките селища – селата и малките градове. Явно външната и вътрешната миграция значително променя в този тип селища балансът между представителите на двата пола в репродуктивна възраст. Тази диспропорция в селата през 2001 г. достига до 1000 мъже към 870 жени от споменатата възрастова група, докато при живеещите в градовете съотношението е 1000:1001, а в някои от градовете с висши учебни заведения численото превъзходство на младите жени е чувствително по-голямо.И макар в последно време тенденцията да се обърна, като през 2006 г. в селата съотношението е 1000:878, а в градовете 1000:986, значимото от репродуктивна гледна точка неравновесие между половете в малките селища се запазва. Тук трябва да се отбележи, че превесът на мъжете над жените в селата се задълбочава още в предходната възрастова група (15-19 години), където мъжете спрямо жените са 1000:917, докато при 10-14-годишните превъзходството им е само 1000:950, а по биологичните закономерности би трябвало числеността на мъжете и жените с остаряването да се сближава.

Известно е, че при новородените деца съотношението на момчетата към момичетата е около 1000:940-970 (този коефициент варира през годините и при различните типове общности), но в по-късна възраст постепенно се постига паритет между числеността на представителите на двата пола, а в зряла и старческа възраст жените започват да преобладават заради по-високата смъртност при мъжете във всички възрасти. Така например, при родените през 2006 г. на 1000 момчета се падат 941 момичетата. През същата година при младежите от 15 до 19 навършени години този коефициент е 1000:951, а жените получават числено превъзходство спрямо мъжете едва в контингента с възраст над 43 навършени години.

Отчитаното в селата неравновесие между мъжете и жените в активна фертилна възраст е само отчасти свързано с естественото преобладаване на мъжете в младежките възрастови групи, а източникът на задълбочаването му трябва да се търси в механичното движение на населението. Вътрешните миграции в по-голяма степен и отчасти емигрирането извън страната пораждат този феномен, при който жените видимо мигрират в по-висока степен от мъжете към големите градове. При разглеждането на възможните фактори за възникване на набелязания по-голям приток на млади жени (на 20-24 години) от селата към градовете, според нас с най-голям принос се отличава установената система за получаване на средно и висше образование.

Поради по-големия стремеж при момичетата да придобият високо образование и съпровождащия го обществен натиск върху образователните институции, приемът им във висши учебни заведения и в колежи е завишен в сравнение с приема на момчета, макар в тази младежка възраст мъжете да са все още значително повече – през 2006 г. при 19-годишните съотношението е 1000:958. Така например, през 80-те години сред новоприетите студенти (вкл. за полувисше образование) жените през повечето учебни години преобладават (особено през 1985 и 1986 г., когато са съответно 59 % и 58 % от новоприетите студенти) и едва през 1989 г. са по-малко от мъжете (47 %). Интересно е и друго – през 1989 г. във висши учебни заведения са приети 2193 жени (от общо 2782 души) с полувисше образование, което е показателно за това, че при някои от тях обучението за високо образование протича в по-голям период от време.

Друга причина, поради която жените преобладават сред студентите, е по-честото отпадане на мъжете по време на следването им, доколкото момичетата са по прилежни в обучението. Затова до финала на учебния процес достигат повече жени, които междувременно престояват по-дълго в съответните университетски градове. През 2005 г. у нас са завършили висше образование 46 038 студенти, от тях мъже – 18 928, жени –27 110 (1000:1432). В крайна сметка, поради ефекта на по-разширения прием на жени и на по-честото отпадане от учебния процес при мъжете, през учебната 2005/2006 г. от общо 243 464 учащи във висши учебни заведения, 113 308 студенти са мъже, а жени –130 156 (1000:1149).

Според преброяването на населението от 2001 г. мъжете на възраст от 20 до 39 навършени години с висше образование са 122 830, докато жените са 192 536 (1000:1567). Ако към висшистите се добавят и полувисшистите, числеността на двете групи съответно е 142 389 и 241 062 души (1000:1693) В градовете мъжете висшисти на тази възраст са 116 806, а жените – 180 389 (1000:1544). Нарушеният баланс между мъжете и жените от набелязаните кохорти води до нарушаване на баланса между половете в тази възраст в различните типове населени места. По всичко изглежда, че тъй като повечето от висшистите у нас намират работа в големите градове, жените в активна фертилна възраст са преобладаващия пол в много от тях, въпреки високата миграция на мъже без високо образование към тези промишлени центрове. В селата пък настъпва дефицит на млади жени.

Ефектът на „разтваряне на ножицата” между числеността на мъжете и жените в активна фертилна възраст у нас вероятно е повлиян и от значителната емиграция в чужбина на млади жени. В големите градове, където преобладават, жените по-трудно намират партньори и някои от тях се насочват към емиграция, за да търсят професионална и семейна реализация. Други направо от България сключват брак с чужденци или с вече емигрирали българи. Трети попадат в потока на незаконния трафик на жени зад граница.

Какви са последствията от нарушения баланс между мъжете и жените в активна фертилна възраст? Преди всичко намаляват жените в тази възраст, с което намалява броят на родилките и съответно броят на ражданията е по-малък. Поради разминаването в местожителството на част от младите мъже и жени, те нямат шанс да се срещнат, което е особено значим проблем за мъжете в селата. За над 50 хиляди мъже на възраст от 20 до 49 навършени години в селата не достигат жени от тази възрастова група, което съвсем естествено поражда социална резигнация или междуличностно напрежение. От друга страна, в университетските градовесе усеща недостиг на млади мъже, като част от младите жени в тях по-трудно намират партньори. Още повече, че различията в образователното ниво между мъжете и жените (жените висшисти са с около 3/5 повече) води до въздържане на част от жените от сключване на брак с неравностоен по образователния му статус партньор. Набелязаните по-горе разминавания между представителите на двата пола предизвикват спад както на брачността, така и на раждаемостта.

Отслабналият стремеж на мъжете да придобият висше образование може да се обясни с постепенната девалвация на образоваността през последните десетилетия. Ниската възвращаемост на разходите на труд, време и финанси, разходвани за следване, доведе до феминизация на висшето образование. Резултатът от този феномен се прояви и във феминизацията на определени професии – учители, възпитатели, работници в социалната сфера, администратори и пр. Прекомерната феминизация на образователната и административната сфера е съпроводена от намаляване на влиянието върху социума и спад на обществения престиж на извършваните в тези области дейности, което подрива и авторитета на държавното управление. Въздействието от нарушения баланс между половете сред общността от лица с високо образование прониква във всички области на обществения живот. Макар стремежът на младите женикъм по-добро образование и професионална реализация да е положително явление, щом той предизвиква социални деформации, то трябва да се потърсят подходи за тяхното овладяване и канализиране в приемлива за обществото насока.

Дисбалансът в съотношението между мъжете и жените в активна фертилна възраст е продукт от въздействието върху демографското поведение на населението на множество фактори. За неутрализирането на негативното влияние на групировката от тези фактори е необходимо да се създаде многостранна платформа от инструменти за осъществяване на контрол и противодействие. Фундаменталната предпоставка за задълбочаване на неравностойното разпределение на мъжете и жените в различните по размер и функции селища е намаляването на възможностите за професионална реализация на лицата придобили високо образование и отдръпването на мъжете от него, последвано от забавен растеж на производителността на труда у нас в сравнение с по-динамичните икономики. Несъмнено, на това предизвикателство трябва да се отвърне предимно с икономически лостове, например с привличане на чужди капитали, производство и технологии. Съществуват обаче и вътрешни законови и институционални възможности за провеждане на политика, която да коригира деформациите в пропорциите на населението по полов признак. Основните направления, по които би могло да се осъществи широка кампания за противодействие на негативните тенденции в тази област, са:

Освен тези евентуални мерки, остава открита възможността, след като феноменът с нарушения полов баланс при младите хора в различните типове селища бъде осъзнат и проучен, да се предприеме по-широка кампания за преодоляване на деформациите и за хармонизиране на демографските пропорции на обществото.
Ноември 2007 г.
**Геополитика & геостратегия, бр. 2/2008.

Таблица №1 Население в активна фертилна възраст (20-39 години) по пол
 
Година
Възраст
Пол
20- 24
Съотноошение
25-29
Съотноошение
30-39
Съотноошение
20-39
Съотношение
20-49
Съотношение
1965 Мъже
294 336
1000
287 514
1000
658 696
1000
1 240 546
1000
1 762 508
1000
  Жени
290 223
986
284 728
990
647 324
983
1 222 275
985
1 745 047
990
1975 Мъже
330 750
1000
347 996
1000
571 640
1000
1 250 386
1000
1 887 426
1000
  Жени
324 589
981
342 263
984
569 393
996
1 236 245
989
1 866 687
989
1985 Мъже
301 743
1000
315 677
1000
660 746
1000
1 278 166
1000
1 825 708
1000
  Жени
293 801
974
309 595
981
658 534
997
1 261 930
987
1 814 988
994
1992 Мъже
303 067
1000
268 817
1000
579 234
1000
1 151 118
1000
1 738 263
1000
  Жени
289 862
956
262 501
977
580 572
1002
1 132 935
984
1 734 172
998
2001 Мъже
295 399
1000
291 225
1000
539 928
1000
1 126 552
1000
1 677 803
1000
  Жени
280 272
949
279 986
961
528 473
979
1 088 731
966
1 655 092
986
2006 Мъже
273 164
1000
290 111
1000
570 065
1000
1 133 340
1000
1 653 821
1000
  Жени
259 767
951
276 196
952
552 014
968
1 087 977
960
1 612 302
975

 

Таблица №2 Население в активна фертилна възраст (20-39 години) по пол в градовете
 
Година
Възраст
Пол
20- 24
Съотношение
25-29
Съотношение
30-39
Съотношение
20-39
Съотношение
20-49
Съотношение
1965 Мъже
152 500
1000
152 049
1000
338 266
1000
642 815
1000
888 930
1000
  Жени
157 543
1033
149 690
984
332 260
982
639 493
995
872 846
982
1975 Мъже
208 958
1000
233 415
1000
364 098
1000
806 471
1000
1 184 004
1000
  Жени
222 574
1065
235 699
1010
365 377
1004
823 650
1021
1 192 908
1008
1985 Мъже
198 355
1000
219 570
1000
478 034
1000
895 959
1000
1 267 174
1000
  Жени
207 418
1047
226 642
1032
492 595
1030
926 655
1034
1 300 946
1027
1992 Мъже
213 428
1000
188 565
1000
420 953
1000
822 946
1000
1 243 899
1000
  Жени
212 583
996
192 766
1022
444 015
1055
849 364
1032
1 294 766
1041
2001 Мъже
221 373
1000
217 185
1000
392 096
1000
830 654
1000
1 232 720
1000
  Жени
216 368
977
213 901
985
401 083
1023
831 352
1001
1 259 677
1022
2006 Мъже
211 779
1000
221 207
1000
426 948
1000
859 934
1000
1 238 793
1000
  Жени
205 335
970
217 087
981
425 373
996
847 795
986
1 248 787
1008

 

Таблица №3 Население в активна фертилна възраст (20-39 години) по пол в селата
 
Година
Възраст
Пол
20- 24
Съотношение
25-29
Съотношение
30-39
Съотн-шение
20-39
Съотношение
20-49
Съотношение
1965 Мъже
141 836
1000
135 465
1000
320 430
1000
597 731
1000
873 578
1000
  Жени
132 680
935
135 038
997
315 064
983
582 782
975
872 201
998
1975 Мъже
121 792
1000
114 581
1000
207 542
1000
443 915
1000
703 422
1000
  Жени
102 015
838
106 564
930
204 016
983
412 595
929
673 779
958
1985 Мъже
103 388
1000
96 107
1000
182 712
1000
382 207
1000
558 534
1000
  Жени
86 383
836
82 953
902
165 939
908
335 275
877
514 042
920
1992 Мъже
89 639
1000
80 252
1000
158 281
1000
328 172
1000
487 907
1000
  Жени
77 279
862
69 735
869
136 557
863
283 571
864
439 406
901
2001 Мъже
74 026
1000
74 040
1000
147 832
1000
295 898
1000
445 083
1000
  Жени
63 904
863
66 085
893
127 390
862
257 379
870
390 415
877
2006 Мъже
61 385
1000
68 904
1000
143 117
1000
273 406
1000
415 028
1000
  Жени
54 432
887
59 109
858
126 641
885
240 182
878
363 515
876

Таблица №4 Население в активна фертилна възраст (20-39 години) с висше образование към 1.03.2001
 
Образование
   
Висше
     
Висше
(специалист)  
Общо
Възраст
Пол
20-29
Съотношение
30-39
Съотношение 20-29 Съотношение 30-39 Съотношение
20-39
Съотношение
Мъже
44 521
1000
78 309
1000
8 156
1000
21 074
1000
152 060
1000
Жени
91 525
2056
101 011
1290
29 065
3564
40 019
1899
261 620
1721

Таблица №5 Жени с висше образование по местоживеене

На 1000 мъже
Година
Тип населени места
1965
1975
1985
1992
2001
Общо
427
590
764
881
1144
В градовете
438
598
771
890
1144
В селата
315
452
627
737
1152

Таблица №6 Жени в активна фертилна възраст (20-39 години) в
университетските градове към 31.12.2006 г.

На 1000 мъже
Възраст
Населено място
20- 24
25-29
30-34
35-39
40-44
45-49
България
951
952
963
974
995
1019
В градовете
970
982
983
1010
1044
1073
В селата
887
858
900
871
865
876
Столична община 
977
1014
981
988
1030
1118
Пловдив
1023
1008
985
1031
1099
1149
Варна
948
996
950
952
1027
1091
Бургас
987
1034
984
976
1043
1096
Велико Търново
1246
1286
928
1087
1143
1140
Благоевград
1211
1053
956
1115
1073
1106
Шумен
1042
1125
1072
989
1057
1105
Русе
879
917
1012
1027
1056
1050
Стара Загора
968
952
967
994
1030
1072
Свищов
1325
1034
809
1066
1059
1154
Плевен
993
961
960
1043
1082
1070
Габрово
883
820
905
1059
1055
1096